Zawias do bramy równie ważny co zamek bramowy

zawias do bramy

Zawias do bramy – niepozorny, ale ważny

Podczas instalacji bram na naszej posesji, dużo uwagi poświęcamy na wybór odpowiedniego zamka, który zapewni nam bezpieczeństwo. Rygiel do bramy, bez wątpienia, odgrywa kluczową rolę w ochronie posesji. Warto jednak pamiętać, że zawias do bramy, to równie istotny element. Także wypływa na bezpieczeństwo, a przy tym na komfort korzystania z samej bramy.

Zawiasy do bramy dwuskrzydłowej są elementem, który często się pomija, ale ich rola jest nie do przecenienia. Te niepozorne elementy utrzymują bramę na miejscu. Tym samym zapewniają jej prawidłowe działanie przez wiele lat. Najbardziej wytrzymały zamek do bramy mógłby okazać się bezużyteczny bez dobrze dopasowanych i poprawnie zainstalowanych zawiasów.

Bezpieczne i wytrzymałe zawiasy

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć wybierając zawiasy, jest ich wytrzymałość. Zawias regulowany, a właściwie kilka zawiasów, musi być w stanie utrzymać ciężar bramy. Może to być spore wyzwanie, szczególnie w przypadku masywnych bram stalowych. Właściwe mocowanie skrzydła bramy sprawi, że nawet podczas intensywnego użytkowania brama nie ulegnie deformacji.

Równie ważne jest bezpieczeństwo, bowiem nie tylko rygle do bram mają za zadanie blokować dostęp. Niektóre zawiasy do bramy posiadają specjalne zabezpieczenia, które utrudniają ich wyjęcie czy manipulację. Będzie to dodatkowa ochrona przed wtargnięciem na posesję niepowołanych osób.

Zawiasy z zasady znajdują się na zewnątrz, a to oznacza narażenie na deszcz lub śnieg. Dlatego często powstają z materiałów odpornych na korozję. Zawias regulowany ze stali nierdzewnej jest wariantem do przykręcania. Jeśli zależy nam na zawiasach do przyspawania, w grę wchodzi stal czarna, którą należy w dalszym etapie zabezpieczyć antykorozyjnie. Dobrej jakości oraz właściwie zainstalowane zawiasy mogą przetrwać wiele lat, zapewniając niezawodne działanie bramy.

Skuteczna bariera mechaniczna

Rygiel do bramy jest jednym z elementów, który zapewnia bezpieczeństwo naszej posesji. Dodając do tego właściwy zawias toczony lub regulowany, otrzymujemy pierwszą barierę przed niepowołanymi osobami. Można oczywiście iść o krok dalej, inwestując w systemy elektroniczne. Elektrozamki zwalniane zdalnie, wideodomofony czy systemy monitoringu, to rozwiązania nowoczesne, ale droższe. Nic nie zastąpi dobrej bariery mechanicznej, która będzie trudna do sforsowania dla potencjalnego złodzieja.

Każdy dobry sklep z artykułami metalowymi posiada w ofercie różnego rodzaju zawiasy do bram i furtek. W doborze należy zwrócić uwagę na sposób montażu oraz nośność zawiasów. Jeśli takich informacji nie ma w opisie, należy dopytać sprzedawcę o te szczegóły. Z kolei jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wybrać zawiasy, doświadczony sprzedawca chętnie posłuży pomocą.

Autor wpisu: Zasuwy do bram